FESTIVAL BIG ARCHITECTURE, OCTOBER 2019

October 9, 2019
City of Design Slovenia, Dunajska cesta 123, 1000 Ljubljana, Slovenia

PROGRAMME

10.00–22.00

BIG ARCHITECTURE TRADE SHOW

10.00–18.00

ARCHITECTURE SHOW EVENTS

10.00–19.00

ARCHITECTURE CONFERENCE

10.00–12.00

Stage #1

10.00-11.30: THE AWARDED PROJECT PRESENTATIONS AND THE AWARD GIVING CEREMONY: BIGSEE INTERIOR DESIGN AWARD WINNERS IN CATEGORIES: RESIDENTIAL

Award giver – Ariana Grobelnik, Gospodarska zbornica Slovenije
Riste Dobrijević; Riste Dobrijević architect, Serbia
Zoran Džunić, Serbia
Ayca Taylan & Nail Egemen Yerce, ZAAS_Yerce Architecture, Turkey
Štěpán Havlík, The Czech Republic
Loredana Gaita, Romania
Ana Hodan; Motif, Romania
Ksenija Djordjevic and Dragana Seleda; Ksenija Djordjevic Architects, Serbia
Snezana Gikovski; VrDesigner Interior Design Studio, Hungary
Igor Marasovic; Marasovic arhitekti, Slovenia
Laszlo Monori; Pyxis nautica design & built, Hungary
Sara Dimitrijević, Serbia
Akos Hanusz, Hungary
Maša Mertelj and Matic Vrabič; Mertelj Vrabič arhitekti, Slovenia
Metka Javh Hribar, Slovenia
Matic Škarabot, Slovenia
Goran Rupnik; RIBA arhitekti, Slovenia
Marianna Athanasiadou and Christos Stavrogiannis; Schema architecture & engineering, Greece
Stella Efthymiou Loizide; Studio Stella Vasel, Cyprus
Εvi Stylianidi; 3NK Engineers & Architects, Greece
Nedžla Potogija; NPA Studio, Bosnia and Herzegovina
Davide Fois and Eleni Afentaki; Fois-Afentaki Studio, Greece
Maja Stamenković, Slovenia
Nasko Petkov; Archin, Bulgaria
Viktor Csap; Studio Arkiteter, Hungary
Barbara Žnidarič; Progrin, Slovenia

Award giver – Paolo Trichilo, Italian Ambassador to Slovenia
Pierluigi Percoco and Alessia Bettazzi; B+P architetti, Italy
Jacopo Bracco; Blaarchitettura, Italy
Bogdan Peric; Untitled architecture, Italy
Robert Rons; Point, Slovenija

11.30-12.00: Lectures Architecture 180°: Brands Stage
Bauder: Tomo Žnidaršič, Slovenia: Planiranje in izvajanje ravnih streh po standardu B 3691

12.00–13.00

LUNCH

10.00–19.00

Stage #1

13.00–14.00: LECTURES ARCHITECTURE 180°: BRANDS STAGE

Kip: Sven Witte, Nemčija and Blaž Smolnikar, Slovenia: When a house becomes our home
TEM: Blaž Budja; Jereb and Budja arhitekti, Slovenia: Presenting the new TEM business premises
Promat: Srečo Klemenčič, Slovenia: Promat fire glass
Hansgrohe Group: Matej Baksa, Croatia: New production technologies
Doors Solutions: Adrijan Cingerle; Kreadom, Slovenia: An apartment on the edge – the luxury of light and comfort
Mizarstvo Košak: Boštjan Gabrijelčič; Arhitektura, Slovenia: Cohabiting with nature
Pilon AEC: Gorazd Rajh, Slovenia: Presenting BIM libraries of the Slovenian producers
Pirc International: Robert Kowalski; Boen, Poland: In today’s design world, one of the strongest trends is the use of natural materials and surfaces, where special emphasis is placed on real surface quality and naturalness. A new generation of lacquer – Live Pure
Zumtobel Group: Žiga Ravnikar; Medprostor, arhitekturni atelje, Slovenia: Wood and Light – the new elementary school Vižmarje Brod sport Hall

14.00-14.30: Lectures Architecture 180°: Brands Stage
Zavarovalnica Triglav: Luka Keršič and Vlado Krajcar; ZAPS, Slovenia: Compulsory professional liability insurance for architectural and engineering activities

14.30-15.50: The awarded project presentations and the award giving ceremony: BigSEE Interior Design Award Winners in categories: Retail

Award giver – Mojca Perše, prodekanja za umetniško dejavnost, Faculty of Dizajn
Alexander Plajer; Plajer & Franz Studio, Germany
Michael Vasku and Andreas Klug; Studio Vasku & Klug, The Czech Republic
Marcel Špika; Henkai architects, The Czech Republic
Valeriu Nicolaides; Studio Est, Romania
Claudia Stefanescu and Dragos Scurtulescu; Studio3plus, Romania
Alexandrin Buraga; AB+Partners, Moldova
Georgios Makridis; DO:GMA, Cyprus
Normless architecture studio, Greece
Maria Avramidou; Aspasia Taka Architects, Greece
Alessandro Pennesi; Foro studio, Italy
Andrej Olah and Filip Marcak; Grau, Slovakia
Marco Ruffino and Luca Macrì, Lamatilde, Italy
Architecture Vanja Ilić; Croatia
Maria Sfyraki & Associates, Greece

Studio Pilastro, Serbia
Thomas Karl and Michael Manigatterer; Zirup, Austria
Prostornina, Slovenia

15.50-16.00: The awarded project presentations and the award giving ceremony: BigSEE Interior Design Award Winners in categories: Exhibition
Ariana Furlan Prijon; Prima, Slovenia
Mojca Šavnik; Trimo architectural solution, Slovenia
Stefan Adam; MÂNADELUCRU design office, Romania
Elisa Burnazzi, BURNAZZI FELTRIN ARCHITETTI, Italy

16.00-16.20: The awarded project presentations and the award giving ceremony: BigSEE Interior Design Award Winners in categories: Civic
Christina Voutou, Greece
Amar Zuka, Bosnia and Herzegovina
Luigi Valente; Studio Luigi Valente, Italy
Dražen Kirin and Antonio Balzareno; Fabrika, Croatia
Tea Nujic; Döllmann Design + Architecture, Austria

Stage #2

13.00-14.30: THE AWARDED PROJECT PRESENTATIONS AND THE AWARD GIVING CEREMONY: BIGSEE INTERIOR DESIGN AWARD WINNERS IN CATEGORIES: HOSPITALITY

Tomáš Zavoral; Zavoral architekt,The Czech Republic
Nil Emiroglu, Ferhat Ozkan and F. Sertac Kiliç; Neowe, Turkey
Tomaš Horalik; Horalík Atelier and Kaplan Architekti, The Czech Republic
Jasmina Kukrika; Studio Line4design, Serbia
Nuša Jelenec, Slovenia
Stephan Ferenczy; Behf architects, Austria
Larisa Agovi; LAAGO Architects, Albania
Semir Imamović; Studio Kota, Bosnia and Herzegovina
Joseph Joseph; J. Joseph Interiors, Cyprus
Harris Souliotis and George Gougoulakis; Lab4 architects, Greece
Nera Jelaska and Jana Piacun, Croatia
Jora Kasapi; Jora Kasapi architecture & design, Albania
Milan Dinevski, Slovenia
Maria Chatzistavrou; Lime deco, Greece
Marcello Ferrara and Riccardo Teo; In-Nova Studio, Italija
Chrysostomos Theodoropoulos; SOUTH architecture, Grčija
Dekoriti, Kosovo
Nuša Završnik Šilec; Enota, Slovenija
Gepek Studio, Bosnia and Hercegovina

14.30–16.30

Main stage

BUSINESS-ARCHITECTURAL FORUM: WOODEN INTERIORS

Karolina Falladová, ASGK DESIGN, Czech Republic
Ferdinand Salzmann, ATELIER ST, Germany
Attila Béres, BÉRES ARCHITECTS, Hungary
Paolo Didonè, Devvy Comacchio, DIDONÈ COMACCHIO ARCHITECTS, Italy
Susanna Wagner, LICHBLAUWAGNER ARCHITEKTEN, Germany
Alexandra Stingl-Enge, STINGL-ENGE ARCHITEKTEN, Austria

Curator: Mateja Panter

17.00–19.00

ARCHITECTURAL CHALLENGES AND RESPONSES

16.30-19.00: Architectural Challenges and Responses
16.30-17.00: Welcome drink

17.00-18.00: Challenge: BIM from the perspective of collaboration among various professionals
Curator and moderator: Marko Dabrović; Studio 3LHD, Croatia
Debaters:
Dinko Žele; Proelemento,Croatia
Damjan Bradač; DBA<, Slovenia

18.00-19.00: Challenge: Private or public? 
Curator and moderator: Dijana Vučinić; DVARP, Montenegro
Debaters:
Eric-Jan Pleijster; LOLA Landscape Architects, The Netherlands
Erik Jurišević; KONNTRA, Slovenia / North Macedonia / Croatia

19.00–19.30

BIGSEE INTERIOR DESIGN AWARDS – GRAND PRIX AWARD CEREMONY

19.00-19.30: BigSEE Interior Design Awards – Grand Prix Award Ceremony
In categories: Retail, Hospitality, Workplace, Civic, Residential and Exhibition

19.30: BigSEE Exhibition Opening – interior

19.30

ARTPART – ARCHITECTURE

Verticals of extreme by Circus per Month
Architectural beats by August Braatz
Orange Invasion by Vivo.

Please, fill in application form:

Loading...
0
* Required

By Registration I authorize the use of my personal data in accordance with the applicable Personal Data Protection Act and the General Data Protection Act (GDPR) and the Privacy Policy of the Zavod Big

Partners

  • Center za kreativnost
  • Center za kreativnost
  • MAO
  • Fakuteta za arhitekturo
  • Biotehniška fakulteta
  • University of Maribor
  • Ljubljana Secondary School of Design and Photography
  • GRM NOVO MESTO - CENTER BIOTEHNIKE IN TURIZMA, VIŠJA STROKOVNA ŠOLA
  • Advantage Austria
  • GZS
  • ZAPS
  • Društvo arhitektov Ljubljana
  • Designers Society of Slovenia
  • Fundacija Brumen
  • Center arhitekture Slovenije
  • Poligon Creative Centre
  • Trend Awards
  • Piranski dnevi arhitekture
  • DESSA - arhitekturna galerija
  • Open house Slovenia
  • MULTIVERSUM
  • designed.rs
  • Media Bus
  • Forest Found
  • Holzcluster
  • Proholz
  • Prozvok
  • Triple Wood
  • Vivo
  • Instytut Adama Mickiewicza

Sponsors

  • Zumtobel Group
  • Elementare
  • Bauta
  • Triglav
  • Pilon Aec
  • HELIOS
  • NORICA
  • Pirc International
  • Mizarstvo Košak
  • KSL - STUDIO
  • Doorsolutions
  • Velux
  • Kalcer
  • Kip
  • Siniat & Promat
  • Bauder
  • M Sora
  • ADA
  • Admonter
  • Breuer Bono
  • Tischlerei Traar
  • Chico
  • Strasser
  • Getzner
  • 3A Composites
  • Baumit
  • Ekokoncept
  • Fluidmaster
  • Gnezdo
  • Gonzaga
  • Interrier Showroom
  • Maramo
  • Menerga
  • Prefa
  • Strle Svetila
  • Toplina Kamina
  • Vistra Butik
  • Kult Interier
  • Neff
  • Eternit
  • Blum

.

.